Ta strona używa COOKIES!

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Wreszcie jest! Kompulsywne zachowania seksualne w ICD 11

W aktualizacji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 11 pojawiły się kryteria diagnostyczne dla zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych (Compulsive Sexual Behaviour Disorder), Oznacza to, że WHO dostrzega problem takich zachowań i włącza je w kryteria diagnostyczne zaburzeń kontroli impulsów obok piromani i kleptomani. Oznacza to również, że WHO różnicuje uzależnienie od zachowań, gdzie pojawia się uzależnienie od hazardu i od gier, od zaburzeń kontroli impulsów, gdzie umieszcza kompulsywne zachowania seksualne.

CSBD, czyli zaburzenie kompulsywnych zachowań seksualnych pojawia się pod kodem 6C72 i zawiera następujące kryteria diagnostyczne:

Charakteryzuje się funkcjonowaniem według uporczywego wzorca braku kontroli nad powtarzającymi się impulsami i pragnieniami seksualnymi, które skutkują powtarzającymi się zachowaniami seksualnymi. Jednym z objawów jest pojawienie się powtarzających się zachowań seksualnych, które stają się centrum życia człowieka do takiego stopnia, że zaniedbuje on swoje zdrowie, zainteresowania, obowiązki i inne ważne dla siebie zajęcia. Wyróżnia się również liczne nieudane próby znaczącego zmniejszenia powtarzających się zachowań seksualnych, a także kontynuowanie ich pomimo negatywnych konsekwencji lub mimo uzyskiwania znikomej, albo w ogóle, satysfakcji w związku z nimi. Objawy muszą utrzymywać się przez dłuższy czas, t.j. co najmniej 6 miesięcy i muszą być źródłem niepokoju w obszarze osobistym, rodzinnym, społecznym, naukowym, zawodowym lub jakimkolwiek innym ważnym obszarze życia i funkcjonowania. Niepokój związany z moralnym osądem zachowań i impulsów seksualnych nie stanowi wystarczającej podstawy do diagnozy.


Wpisanie kompulsywnych zachowań seksualnych do ICD daje nam terapeutom podstawy diagnostyczne, a klientom podstawy do uznania ich zaburzenia przez specjalistów. Jest to ważna zmiana, na którą od lat czekaliśmy.

Ośrodek Terapii Uzależnień "Radzimowice" prowadzi terapie seksoholizmu od ponad 18 lat.